عرضه گندم در بورس کالا باعث افزایش بهره‌وری می‌شود

عرضه گندم در بورس کالا باعث افزایش بهره‌وری می‌شود

 عرضه گندم در بورس کالا باعث افزایش بهره‌وری می‌شود

یک نماینده مجلس گفت: تاکید وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم عرضه گندم در بورس کالا، آغاز یک روند اصلاحی در خرید تضمینی است تا حمایت دولت از کشاورزان نیز هدفمند و در راستای افزایش بهره وری باشد.

محمدرضا منصوری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با ارزیابی مثبت از عرضه گندم در بورس کالا گفت: طی سال‌های گذشته که خرید تضمینی گندم را تجربه کرده‌ایم، شاهد بروز ایراداتی در این روند هستیم که یکی از مهم‌ترین آن، خرید گندم با هر نوع کیفیت اما با قیمت یکسان است.

وی افزود: اینکه دولت باید از گندمکاران حمایت کند و تحت هر شرایطی گندم را خرید کند جای شکی نیست اما انتقال روند خرید به بازار شفافی چون بورس می‌تواند زمینه برای رفع مشکلات باشد.

به گفته منصوری، عرضه گندم در بورس، روشی مناسب برای کشف قیمت است به طوریکه باید میان گندم کیفی و بی‌کیفیت تفاوت وجود داشته باشد؛ موضوعی که به آن توجه چندانی نمی‌شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار کرد: از طرف دیگر می‌توان با سازوکار بورس کالا از هزینه‌های سنگین خرید تضمینی که بر روی دوش دولت است، کاست و مطالبات کشاورزان را سریع‌تر پرداخت کرد.

منصوری گفت: نبود نظارت در روند خرید نیز بعضا باعث برخی سوء‌استفاده‌ها می‌شود که عرضه گندم در بورس و برقراری نظام انبارداری تحت نظارت بورس نیز در این زمینه راهگشاست.

این نماینده مجلس در پایان گفت: شیوه خرید تضمینی که طی سال‌های گذشته ثمرات زیادی برای بخش کشاورزی به همراه داشته و البته با ضعف‌هایی نیز روبه رو بوده، می‌تواند از طریق بازار مدرن بورس کالا وارد فاز اصلاحی شده و طرح قیمت تضمینی اجرایی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *